ÖZEL KARTAL ÇAM KOLEJİ 2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ 6. SINIF EYLÜL AYI VELİ BÜLTENİ

Değerli Velimiz;
6. Sınıflarımızla 2019-2020 eğitim öğretim yılında ingilizce dersimizde Compass 3 Language Log , Vocabulary and Grammar Log ve dört beceriyi geliştirmek adına Reading Log kitaplarını , online olarak ise öğrencilerimizin eğlenerek öğrenecekleri Hexagonia platformunu kullanmaktayız. Yaptığımız tüm çalışmalar Avrupa dil portfolyosuna uygun olarak ve dörtlü zeka kuramını baz alınalarak yapılmaktadır.

Eylül ayı boyunca işlediğimiz konular, yapılar ve kelimeler aşağıda sıralanmış olup sizlerinde süreç hakkında bilgi sahibi olmanızı hedefliyoruz. Desteğiniz için teşekkür eder başarılı bir yıl dileriz…

 • Greeting (Kendini tanıtma, tanışma,selamlaşma) yapıları işlendi ve öğrencilerimizin aktif şekilde kullanmaları sağlandı.

 • Geniş zaman kipi olan “Simple Present Tense” işlendi ve günlük yapılan işleri ifade etmek için kullanıldı ve pekiştirildi.

  • Yine bu konu ile içerisinde yer alan “Frequency Adverbs” ( sıklık zarfları ) “always , usually, often , sometimes , rarely – seldom, never” gibi yapılar anlatıldı ve öğrencilerin bu yapıları kullanarak edinmeleri sağlandı.

  • “Telling the time” (Saatler) konusu işlenerek , saatlerin ifade edilmesi hedeflendi. Çeşitli oyun, görsel ve çalışmalarla desteklendi.

  • 1. ünite konumuz olan “Science” (bilim ) konusu ile ilgili tüm yapı ve kelimeler çalışılarak pekiştirildi

   Science nouns:

   Conclusion, data, experiment, gas, hypothesis, liquid, shape, size, solid, steam

    Science verbs: 

   Boil, change, condense dissolve, evaporate, float, freeze, melt, mix, pour, and sink

   Lab equipment : beaker, cylinder, eyewash, gloves, lab coat, microscope, safety goggles, test tube

   Compound nouns: eye wash, lab coat…

   Extra vocabulary: Dangerous , safe ,research ,delicious , disgusting, flavours, secret, taste, judgement, harm, sensible , product

  • Ayrıca yine bu ünitede “If / When” yapıları çalışıldı ve aktif bir şekilde kullanılmaları sağlandı. Sınıf içerisinde yapılan etkinlik ve çalışmalarla pekiştirildi.

   If/ when you put the candy into the water, it dissolves.

   If/ when you mix blue and yellow, you get purple.

   If/ when you put ice cubes in a hot place, they melt.

   Sugar dissolves If/ when you put it in the water.

   Snow melts if / when you heat it.

   Water evaporates if / when you boil it